به کلینیک روانشناسی و مشاوره دکتر دارابی خوش آمدید

روانشناسی خانواده(خانواده درمانی و زوج درمانی)

 ضرورت مشاوره خانواده

 مشاوره خانواده خوب یکی از ضرورتهای جامعه امروزی است.با پیشرفت جوامع و تقسیم کار و پیچیدگی نقشها،روابط انسانها نیز پیچیده شده.مثل زمانهای دور نقشهای زنان و مردان و فرزندان دیگر ساده و ثابت نیست. شکلی از روان درمانی است که تلاش می کند با کاهش استرس و تعارضات اعضای خانواده به وسیله بهبود ارتباطات و تعاملات بین اعضای خانواده، طراوت و خوشبختی را در خانواده تضمین کند.(امروزه از نیازهای ضروری وجود  مشاوره خانواده خوب در شهرهای بزرگ از جمله تهران است).
در حالی که مشاوره خانواده تلاش دارند که با همه اعضای خانواده مشاوره و جلسات روان درمانی داشته باشد اما این مورد در بعضی از تعارضات خانوادگی امکان پذیر نیست. البته این نکته را باید بیان کرد که جلسات مشاوره خانواده عمدتاً به صورت مشاوره فردی برگزار می‌شود و نباید اینطور متصور بود چند نفر در جلسه درمان حضور دارند. این نوع مشاوره ، مشکلات را به عنوان الگوها و یا سیستمهایی در نظر میگیرد که نیاز به تنظیم دارند و تلاش می کند تا با استفاده از نبوغ ویژه هر فرد و ویژگی های درونی او کار درمان و یا مشاوره خانواده را انجام دهد. به این رویکرد مشاوره خانواده درمان مبتنی بر نقاط قوت می‌گویند.

مشاور خانواده کیست؟ مشاوره خانواده خوب را چگونه بشناسیم؟

میتوان به این صورت تعریف کرد که  مشاوره خانواده کسی که یک نقش حمایتی دراز مدت را در کنار خانواده ایفا می کند. فارغ از اینکه آیا تمام اعضای خانواده در درمان شرکت می‌کنند یا خیر، هدف اصلی مشاور خانواده حفظ روابط خانوادگی سلامت ، پویا و موثر است. معمولاً اهمیت مشاوره خانواده در حوزه پیشگیری ست تا حوزه درمان و به همین دلیل بهتر است که به طور مداوم، مشاور های خانواده در کنار خانواده قرار بگیرند. یک مشاور خانواده ایده آل می تواند خانواده را در مقابله با بحران هایی همچون بحران اعتیاد، مسائل پزشکی وتشخیص سلامت جسمی و روانی بیمه کند؛ همچنین همواره برای بهبود ارتباطات و کاهش اختلافات در خانواده توصیه می‌شود.

برخی از دلایل دیگری که می توان از مشاوره خانواده استفاده کرد:

 • زمانی که فرزندان با مشکلاتی همچون مدرسه، سوء مصرف مواد و یا اختلال در خوردن مواجه هستند
 • زمانی که یک ضربه بزرگ و یا یک تغییر عظیم خانواده را تحت تاثیر قرار میدهد (به عنوان مثال: انتقال به یک خانه جدید، بروز یک فاجعه طبیعی، زندانی شدن یکی از اعضای خانواده)
 • از دست دادن غیر منتظره یا آسیب دیدگی یکی از اعضای خانواده
 • ورود یک عضو جدید به خانواده (مانند: به دنیا آمدن یک خواهر و برادر، فرزند خواندگی، ورود یک پدربزرگ یا مادربزرگ به جمع خانواده )
 • خشونت خانوادگی
 • طلاق
 • اختلافات والدین

نتایج مثبت مشاوره خانواده

مشاوره خانواده می توانند در بسیاری از سطوح مفید باشد یک دوره مشاوره خانواده خوب کمک می کند تا:

 • سلامتی در خانواده توسعه پیدا کند و حفظ شود
 • انسجام و ارتباط میان اعضای خانواده را تقویت می کند
 • رویکرد حل مسئله را با کمک الگوهای خانوادگی، به صورت پویا در ذهن اعضای خانواده شکل می‌دهد
 • درک و همدلی را در بین اعضای خانواده ایجاد میکند و گسترش میدهد
 • و تعارضات بین اعضای خانواده را کاهش می‌دهد

_کلینیک روانشناسی دکتر دارابی

تهران 44030719

کلمات کلیدی=مشاور خانواده،بهترین مشاور خانواده در تهران،مشاور خانواده غرب تهران،بهترین دکتر مشاور در تهران،بهترین مشاور ازدواج در تهران،مشاور خانواده آقا در غرب تهران.مشاور خانواده،بهترین مشاور خانواده در تهران،مشاور خانواده غرب تهران،بهترین دکتر مشاور در تهران،بهترین مشاور ازدواج در تهران،مشاور خانواده آقا در غرب تهران

بیشتر بخوانید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *