به کلینیک روانشناسی و مشاوره دکتر دارابی خوش آمدید

روانکاوی و رواندرمانی چیست؟

مفهوم رواندرمانی و روانکاوی

کلینیک روانشناسی بالینی دکتر جعفر دارابی

رزرو نوبت_تهران_ 44030719

مفهوم رواندرمانی  یا سایکوتراپی (psychotherapy) از مفاهیم نو در فرهنگ ایرانی است. مردم هنوز آنگونه که باید مفهوم رواندرمانی و مفهوم روانکاوی را نمیدانند.

  .رواندرمانی یعنی درمان آلام روانی با روشهای روانشناسی و بدون استفاده از روشهای بیولوژیک مثل دارو درمانی.

  .ذهن انسان اساس وجود انسان هست.ذهن یا مایند(mind) یعنی تفکر،اندیشه و باورها،تخیل و خیلی موارد مشابه.ذهن اگر درست عمل کند شما هیچ وقت بیمار نمیشوید.بیماریهای روانی در اصل همان اختلال در فکر،تخیل و باورهاست که با عقل و منطق در تضاد است.مثلا وجود طرحواره های ناسالم،وجود خطاهای شناختی و مواردی دیگر،شما را افسرده،مضطرب و خشمگین میکند.

  .برای مثال اگر شما باورتان این باشد که همه مردم باید به من احترام بگذارند،این تفکر و باور شما را افسرده و زودرنج میکند.چون امکان ندارد همه مردم به شما احترام بگذارند.

  .یا این فکر غیر منطقی که همه مردم باید خوب باشند و به وظیفه خود به درستی عمل کنند.این تفکر موجب خشم و عصبانیت میشود،زیرا همه مردم خوب نیستند و شما هر روز با مردمی مواجه میشوید که نظم و درستکاری را در امور مختلف مثل رانندگی،کارمندی ووو  رعایت نمیکنند.هرچند ما نباید بی تفاوت  باشیم، ولی درگیری با همه مشکل را حل نمیکند.

  .به دنبال خشمها و افسردگیهای متعدد در مثال بالا،شما روز بروز به سمت بیماری افسردگی،اضطراب و خشم سوق داده میشوید.

   .در رواندرمانی شما یاد میگیرید که چگونه بر فکر خود، آگاه شوید و چگونه از این طریق مشکلات روانی خود مثل خشم،اضطراب و افسردگی را کاهش دهید.

  .روانکاوی چیست؟

روانکاوی هم شکلی از رواندرمانی است.در روانکاوی هدف بینش از عناصر ناخودآگاه است.در واقع اینجا هم بینش و آگاهی مطرح است.بسیاری از مشکلات روحی_روانی ریشه در کودکیها و ضمیر ناخودآگاه ما دارد.روانکاو میخواهد که شما بدانید در کودکی چه اتفاقاتی برای شما افتاده است و فرض را بر این میگذارد که آگاهی از این عناصر ناخود آگاه حال شما را خوب میکند.

  .به اعتقاد اینجانب با حدود سی سال تجربه رواندرمانی و مشاوره و ضمن احترام به همه روانکاوان، در عمل روانکاوی برای بیشتر مشکلات روانی کارساز نیست.چون مشکلات روزمره ما کمتر به ضمیر ناهشیار و عقده هایی مثل ادیپ و الکترا ربط پیدا میکند.بیشتر مشکلات انسان به تفکر و شیوه آن است نه عقده های مذکور.طرحواره ها و خطاهای شناختی که بیشتر ناخودآگاه هستند،ربطی به عقده ادیپ و الکترا ندارند.

  .خلاصه اینکه در رواندرمانی و روانکاوی شما به بینش و آگاهی میرسید و این بینش و آگاهی موجب بهبود شما میشود.والسلام.

کلمات کلیدی جستجو.روادرمانی،روانکاوی،رواندرمانی و روانکاوی،بهترین متخصص رواندرمانی در تهران،بهترین متخصص روانکاوی در تهران،روانکاو خوب در غرب تهران،روانشناس خوب در غرب تهران،دکتر روانکاو با تجربه در تهران،دکتر روانشناس با تجربه در تهران، روانکاو با تجربه در تهران،روانشناس با تجربه در تهران.بهترین روانشناس بالینی در تهران،بهترین کلینیک روانشناسی در غرب تهران.تلفن روانشناس خوب در تهران، تلفن روانکاو خوب در غرب تهران،روانشناس بالینی عالی در تهران.روانشناس خوب در آریاشهر،روانشناس خوب در بلوار فردوس،روانشناس خوب در ستارخان، روانکاو خوب در ستارخان،روانشناس خوب در بلوار آیت الله کاشانی،بهترین روانشناس در منطقه پنج تهران.

بیشتر بخوانید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *