به کلینیک روانشناسی و مشاوره دکتر دارابی خوش آمدید

ماندگاری هیپنوتیزم چقدر است؟

ماندگاری اثر هیپنوتیزم چگونه است؟

دکتر دارابی متخصص هیپنوتیزم و رواندرمانی.تلفن کلینیک 44030719 تهران.

============

یکی از سوالات اساسی اکثر مردم و علاقه مندان هیپنوتیزم این است که آیا اثرات هیپنوتراپی پایدار خواهند ماند و یا پس از مدتی محو و ناپدید میشود؟

واقعیت این است که هیپنوتیزم نیاز به تمرین و تکرار دارد.شخصیت و طرز فکر ما با گذشت زمان شکل گرفته است و تغییر آن هم نیاز به گذشت زمان دارد.

این شبهه ابتدا توسط فروید عنوان شد و هنوز بسیاری از مخالفان دانش و علم هیپنوتیزم از همین حرف فروید استفاده کرده و آنرا چماقی بر سر هیپنوتیزم کرده اند؟!

  درکتابهای معتبر علمی(مراجعه به کتاب هیپنوتیزم اینجانب)آمده است که فروید هیپنوتراپیست خوبی نبوده است و طبعا موضعگیری او ملاک نیست.

در این کتابها آمده است که فروید فردی کمرو و خجالتی بوده است و حتی انتخاب فن تداعی آزاد به 

    خوش بود گر محک تجربه آید به میان       تا سیه روی شود هر که در او غش باشد.

 البته ذکر این نکته هم ضروری است که این مطالب این شبهه را ایجاد نکند که من ضد فروید هستم.دانشجویان و همکاران من میدانند که من از دوستداران فروید هستم و حتی تصویر پشت جلد کتاب نظریه های شخصیت من نظریه فروید است(تصویر ساختار ذهن). ولی این دوست داشتن به این معنا نیست که ما سیاه-سفید فکر کنیم.مخالفان اصلی نظریه فروید شاگردان او مثل یونگ و ادلر بودند.بگذریم...پس فروید به اعتراف تاریخ نویسان بزرگ روانشناسی هیپنوتیزور خوبی نبود و اگر مخالفتی با هیپنوتیزم کرد ، چون هیپنوتیزم کننده خوبی نبود... و این جوابم به افرادی که حرف فروید را چماقی بر سر هیپنوتیزم کرده اند و با وجود شواهد عینی و علمی مثل سزارین با هیپنوتیزم و  موفقیتهایی که در همین سایت آمده است(مراجعه کنید به نمونه های درمان با هیپنوتیزم).همچنان طبل مخالفت با هیپنوتیزم را میزنند.البته این افراد اگر روانشناس یا روانپزشک باشند،یا دوره های هیپنوتیزم را طی نکرده اند و یا مثل فروید توانایی هیپنوز کردن را ندارند.(اینرا کاملا به جد میگویم و در همکارانم به عینه مشاهده کردم).

   .حال آیا نتایج هیپنوتیزم پایدار میماند؟ 

 در پاسخ اگر هیپنوتیزم توسط فردی کاردان و علمی انجام شود پاسخ مثبت است و بسیار بسیار پایدار است.

البته تکرار و تمرین باید ادامه یابد.همانگونه که اطلاعات ما پایدار نیست و در صورت عدم استفاده فراموش میشود، اثرات هیپنوتراپی هم در اثر عدم تکرار و ادامه،از بین میرود.

شخصیت من و شما حاصل تلقینها و تکرار آن توسط والدین و معلمان و دوستان و سایر افراد تاثیر گذار مثل عمو،عمه،خاله،دایی و...بوده است که به من و شما یک خودپنداره ای(self-concept) داده است که خود را ادراک و تصور میکنیم.حال این تصور میتواند درست یا نادرست باشد.تئوری طرحواره درمانی دکتر جفری یانگ را اگر مطالعه کرده باشید،او هم در شکل گیری طرحواره های هجده گانه به همین موضوع اشاره دارد.مثلا اگر والدین یا دیگران دائم تحقیر آمیز با کودک برخورد کنند،طرحواره نقص و شرم(defectiveness & shame schema) در فرد شکل میگیرد.یعنی او باور دارد که فردی ناتوان ،حقیر و..بوده و از دیگران پایینتر است.آیا برای تغییر این ذهنیت(mode) نباید تکرار و تلقین در کنار هیپنوتراپی و رواندرمانی انجام شود؟فکر میکنید با دو یا سه جلسه مشکلتان حل خواهد شد ؟ مسلما خیر.ساده ترین شکل رواندرمانی که نظریه REBT الیس است به گفته خود الیس ۶۰ جلسه به طول می انجامد.

  هیپنوتراپی به دلیل اینکه ذهن انسان در حالت خلسه انعطاف پذیر میشود و پذیرایی بالایی پیدا میکند ،به اعتراف روانشناسان و هیپنوتیزورهای بزرگ دنیا ، تا شش برابر طول این درمانها را کوتاهتر میکند.

البته استعداد افراد هم بسیار مهم است.حدود 20 درصد مردم هیپنوتیزم نمیشوند.طبعا هیپنوتیزم در این افراد پاسخی نمیدهد.

اگر استعداد شما در هیپنوتیزم خوب باشد(توان بالای 50 درصد) مطمِئن باشید در هیپنوتیزم نتیجه خوب میگیرید.

 اگر فردی گزارش میکند که از هیپنوتیزم نتیجه ای نگرفته است مطمئن باشید جزو آن 20 درصدی است که هیپنوتیزم پذیر نیست.

دکتر دارابی -متخصص روانشناسی و هیپنوتراپیست.

=======================

هینوتیزم،هیپنوتراپی،هیپنوتراپیست در تهران،بهترین هیپنوتراپیست،هیپنوتراپیست خوب در تهران،بهترین هیپنوتیزمکاز در تهران،متخصص خوب در هیپنوتیزم در غرب تهران.بهترین دکتر هیپنوتیزم خوب غرب تهران.هینوتیزم،هیپنوتراپی،هیپنوتراپیست در تهران،بهترین هیپنوتراپیست،هیپنوتراپیست خوب در تهران،بهترین هیپنوتیزمکاز در تهران،متخصص خوب در هیپنوتیزم در غرب تهران.بهترین دکتر هیپنوتیزم خوب غرب تهران.هینوتیزم،هیپنوتراپی،هیپنوتراپیست در تهران،بهترین هیپنوتراپیست،هیپنوتراپیست خوب در تهران،بهترین هیپنوتیزمکاز در تهران،متخصص خوب در هیپنوتیزم در غرب تهران.بهترین دکتر هیپنوتیزم خوب غرب تهران.هینوتیزم،هیپنوتراپی،هیپنوتراپیست در تهران،بهترین هیپنوتراپیست،هیپنوتراپیست خوب در تهران،بهترین هیپنوتیزمکاز در تهران،متخصص خوب در هیپنوتیزم در غرب تهران.بهترین دکتر هیپنوتیزم خوب غرب تهران.متخصص هیپنوتیزم در سعادت آباد تهران،دکتر هیپنوتیزم در شهرک غرب،متخصص هیپنوتیزم در آریاشهر صادقیه، دکتر هیپنوتیزم خوب در غرب تهران.بهترین متخصص هیپنوتیزم در غرب تهران.بهترین متخصص هیپنوتیزم در سعادت آباد تهران،بهترین متخصص هیپنوتیزم در شمال تهران،متخصص هیپنوتیزم در شهرک غرب،مرکز هیپنوتیزم در آریاشهر،مرکز هیپنوتراپی در غرب تهران.بهترین متخصص هیپنوتیزم در غرب تهران.بهترین متخصص هیپنوتیزم در سعادت آباد تهران،بهترین متخصص هیپنوتیزم در شمال تهران،متخصص هیپنوتیزم در شهرک غرب،مرکز هیپنوتیزم در آریاشهر،مرکز هیپنوتراپی در غرب تهران.بهترین متخصص هیپنوتیزم در غرب تهران.بهترین متخصص هیپنوتیزم در سعادت آباد تهران،بهترین متخصص هیپنوتیزم در شمال تهران،متخصص هیپنوتیزم در شهرک غرب،مرکز هیپنوتیزم در آریاشهر،مرکز هیپنوتراپی در غرب تهران.بهترین متخصص هیپنوتیزم در غرب تهران.بهترین متخصص هیپنوتیزم در سعادت آباد تهران،بهترین متخصص هیپنوتیزم در شمال تهران،متخصص هیپنوتیزم در شهرک غرب،مرکز هیپنوتیزم در آریاشهر،مرکز هیپنوتراپی در غرب تهران.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *