به کلینیک روانشناسی و مشاوره دکتر دارابی خوش آمدید

بیماری اسکیزوفرن چیست؟

بیماری اسکیزوفرن یا شیزوفرن چیست؟

دکتر جعفر دارابی(متخصص روانشناسی و هیپنوتیزم)

تلفن 44030719 تهران

 اسکیزوفرن یکی از بیماریهای سخت روانی است و در واقع سختترین بیماری روانی از نوع روانپریش یا سایکوز است.در این بیماری بیمار به بیماری خود واقف نیست یا بینش ندارد و خود را بیمار نمیداند و در واقع دیگران را بیمار میداند نه خود را.توهم و هذیان دارد.و افکار عجیب و غریب.

 در توهم(hallucination) بیمار در حواس پنجگانه خود تجربیاتی دارد که عادی نیست.مثلا چیزهایی میبیند و میشنود که واقعیت نیست و دیگران یا افراد سالم آنرا تجربه نمیکنند و یا چیزهایی میبیند که دیگران نمیبینند.این تجارب در واقع تراوشات ذهنی یا مغزی این افراد است و با دنیای واقع سنخیتی ندارد.

  در هذیان (delusion) بیمار باورهایی دارد که با واقعیت در تناقض است.مثلا باورش این است که پیامبر است و یا امام زمان است و برای راهنمایی خلق و پیشگیری از سقوط اخلاقی انسانها از جانب خدا مامور شده است که به آن هذیان دینی میگویند.و یا بر این باور است که توسط ماه و ستارگان افکارش کنترل میشود و دیگران قصد آزار و آسیب زدن به او را دارند(هذیان گزند  و آسیب).

 علاوه بر هذیان و توهم،بیماران اسکیزوفرن دارای گسست فکری هستند.پرش افکار دارند و قادر نیستند یک فکر را ادامه دهند و از این شاخه به شاخه دیگری میپرند.این بیماران در عاطفه هم مشکل دارند.یعنی عواطف بی ثبات و نامتناسب دارند.برای مثال پدرشان فوت میکند و او میخندد.

علت بیماری اسکیزوفرن(شیزوفرن)

 علت اصلی بیماری اسکیزوفرن ارث و عوامل مغزی است.در سابقه این بیماران زمینه های ارثی و فامیلی مشاهده میشود.برخی به عوامل سخت دوران کودکی هم اشاره دارند ولی اینجانب با تجربه های زیاد روی این بیماران، به آن اعتقاد ندارم.عمدتا ارث و ژنتیک.

درمان بیماری اسکیزوفرن

 درمان این بیماران عمدتا بیولوژیک است و توسط روانپزشک.ابتدا دارودرمانی میشوند و نیز بستری در بخش اعصاب و روان.اگر دارو جواب نداد شوک درمانی آخرین راه حل هست.ولی علایم بیماری کامل از بین نمیرود و مصرف دارو همیشه باید باشد.بیماری شیزوفرن کنترل دارد ولی درمان ندارد مثل دیابت.

دکتر جعفر دارابی

کلمات کلیدی جستجو=اسکیزوفرن.اسکیزوفرن چیست.درمان بیماری اسکیزوفرن.شیزوفرن.بهترین روش درمان اسکیزوفرن.علامتهای بیماری اسکیزوفرن چیست. خصوصیات بیماران اسکیزوفرن.اسکیزوفرن.اسکیزوفرن چیست.درمان بیماری اسکیزوفرن.شیزوفرن.بهترین روش درمان اسکیزوفرن.علامتهای بیماری اسکیزوفرن چیست. خصوصیات بیماران اسکیزوفرن.اسکیزوفرن.اسکیزوفرن چیست.درمان بیماری اسکیزوفرن.شیزوفرن.بهترین روش درمان اسکیزوفرن.علامتهای بیماری اسکیزوفرن چیست.اسکیزوفرن.اسکیزوفرن چیست.درمان بیماری اسکیزوفرن.شیزوفرن.بهترین روش درمان اسکیزوفرن.علامتهای بیماری اسکیزوفرن چیست. خصوصیات بیماران اسکیزوفرن.اسکیزوفرن.اسکیزوفرن چیست.درمان بیماری اسکیزوفرن.شیزوفرن.بهترین روش درمان اسکیزوفرن.علامتهای بیماری اسکیزوفرن چیست. خصوصیات بیماران اسکیزوفرن. اسکیزوفرن.اسکیزوفرن چیست.درمان بیماری اسکیزوفرن.شیزوفرن.بهترین روش درمان اسکیزوفرن.علامتهای بیماری اسکیزوفرن چیست. خصوصیات بیماران اسکیزوفرن.اسکیزوفرن.اسکیزوفرن چیست.درمان بیماری اسکیزوفرن.شیزوفرن.بهترین روش درمان اسکیزوفرن.علامتهای بیماری اسکیزوفرن چیست. خصوصیات بیماران اسکیزوفرن.اسکیزوفرن.اسکیزوفرن چیست.درمان بیماری اسکیزوفرن.شیزوفرن.بهترین روش درمان اسکیزوفرن.علامتهای بیماری اسکیزوفرن چیست.اسکیزوفرن.اسکیزوفرن چیست.درمان بیماری اسکیزوفرن.شیزوفرن.بهترین روش درمان اسکیزوفرن.علامتهای بیماری اسکیزوفرن چیست. خصوصیات بیماران اسکیزوفرن.اسکیزوفرن.اسکیزوفرن چیست.درمان بیماری اسکیزوفرن.شیزوفرن.بهترین روش درمان اسکیزوفرن.علامتهای بیماری اسکیزوفرن چیست. خصوصیات بیماران اسکیزوفرن. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *