به کلینیک روانشناسی و مشاوره دکتر دارابی خوش آمدید

تحریک مغزی یا تی دی سی اس (tdcs) چیست؟

تی دی سی اس (tdcs) چیست؟؟

دکتر جعفر دارابی

تهران-44030719

تی دی سی اس دستگاه های توانبخشی عصبی است که با استفاده از جریان الکتریکی بسیار ضعیف سعی در فعال نمودن یکسری از نقاط مغز دارد .این گونه از دستگاه ها با حداکثر شدت جریانی معادل 2 میلی آمپر (2 هزارم آمپر) می توانند سلول های عصبی را زیر جمجمه ( در نقطه ای که پد های مخصوص دستگاه قرار داده شده است ) را فعال نمایند . این دستگاه کمک به پیشگیری و یا درمان یکسری از اختلالات نورولوژی و اعصاب و روان می کند.

tDCS مخفف عبارت transcranial Direct Current Stimulation است و به فارسی تحریک جداره جمجمه با استفاده از جریان مستقیم ترجمه می شود.

تئوری کاربرد tDCS ،فعال نمودن سلول های عصبی ( نورون ها) در نقاطی است که توسط دستگاه تحریک آندی می شوند و از طرفی کاهش فعالیت سلول های عصبی که توسط دستگاه تحریک کاتدی می شوند. لذا می توان در اختلالتی که مسیر عصبی آنها به جدار جمجمه نزدیک است کاربرد داشته باشند.

موارد کاربرد تی دی سی اس

tDCS در اختلالات افسردگی، اضطراب، اختلالات حافظه و یادگیری تاثیر دارد.

مقالات متعدد تاثیر مثبت این روش از توانبخشی عصبی را در کنترل بیش فعالی (ADHD) و بهبود عملکرد در اختلال طیف اوتیسم (ASD) نشان داده است.

استفاده از tDCS در پیشگیری از آلزایمر ، کند نمودن سیر دمانس و بهبود حافظه نیز کاربرد دارد.

tDCS در اختلالات حرکتی مانند فلج مغزی ، ضعف و فلج نیمه بدن و سکته مغزی کاربرد دارد. تاثیر مثبت tDCS در بهبود مشکلات حرکتی مورد تایید FDA است.

آیا تی دی سی اس خطرناک است و عوارض دارد؟

 در تعریفی که تمام مراجع رسمی برای tDCS ارائه نموده اند، این روش را یک درمان غیر تهاجمی و بدون درد معرفی نموده اند. از طرفی شدت جریان به حدی در این نوع تحریک پایین است ( حداکثر 2 میلی آمپر ) که نمی تواند آسیب زننده باشد . 

در مواردی قرمزی پوست سر و یا خارش در پوست سر دیده می شود که بعد از مدتی از بین می رود که در بعضی مواقع می تواند به دلیل جای پد دستگاه نیز باشد.

انواع دستگاههای تی دی سی اس

دستگاههای تی دی سی اس انواع و اقسام دارد.در کلینیک اینجانب از دستگاه نورومیت ساخت آلمان و از بهترین دستگاههای موجود در دنیا استفاده میشود.در نظر سنجی گوگل مپ چهار و نیم ستاره دارد.

فرق تی دی سی اس با آرتی ام اس (rtms)

 دستگاه آر تی ام اس برای تحریک عمقی مغز است که بخش مغز سیاه را مورد هدف قرار میدهد و از ولتاژ برق بالاتری استفاده میکند.اما تی دی سی اس از شدت برق کمتر استفاده کرده و نیز سطح قشر بیرونی مغز را هدف میگیرد.

کلمات کلیدی=تحریک الکتریکی مغز،تی دی سی اس در تهران،متخصص تی دی سی اس غرب تهران،بهترین متخصص تی دی سی اس در تهران،متخصص تی دی سی اس شمال تهران،متخصص تی دی سی اس در سعادت آباد،متخصص تی دی سی اس درشهرک غرب.تحریک الکتریکی مغز،تی دی سی اس در تهران،متخصص تی دی سی اس غرب تهران،بهترین متخصص تی دی سی اس در تهران،متخصص تی دی سی اس شمال تهران،متخصص تی دی سی اس در سعادت آباد،متخصص تی دی سی اس درشهرک غرب.متخصص تحریک مغزی شمال تهران.نوروتراپی غرب تهران.بهترین متخصص نوروتراپی در سعادت آباد.بهترین متخصص تی دی سی اس در سعادت آباد.بهترین متخصص تی دی سی اس تحریک مغزی در شهرک غرب.متخصص تحریک مغزی در بلوار آیت الله کاشانی تهران.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *