به کلینیک روانشناسی و مشاوره دکتر دارابی خوش آمدید

ضرورت و لزوم مشاوره قبل از ازدواج

مشاوره قبل از ازدواج و چالشهای آن

.مشاوره ازدواج و مشاوره قبل از ازدواج

کلینیک مشاوره دکتر دارابی.تلفن 44030719

 ازدواج یکی از دغدغه های فکری همه انسانهاست.اکثریت مردم تمایل به ازدواج دارند. ولی  آیا همه مردم شایسته ازدواج هستند؟

مسلما خیر.حدود بیست درصد مردم از آمادگی روانی و شخصیتی کافی برای ازدواج برخوردار نیستند.بیماران روانی و افراد دارای اختلال شخصیت به جز معلولین روانی که آنها هم قادر به ازدواج نیستند،در این گروه هستند.

چرا مشاوره قبل از از طلاق؟

با ازدیاد روز افزون جداییها و طلاق و مشکلات پس از ازدواج برای زوجین و خانواده آنها، دختران و پسران دم بخت و آماده ازدواج نگران آینده ازدواج خود هستند و سعی دارند با مراجعه به روانشناس و مشاور مطمئن شوند که انتخاب آنها درست است یا نه.

مهم است که دانسبه شود چه زمانی باید برای مشاوره پیش از ازدواج به یک مرکز یا روانشناس یا مشاور مراجعه کنید، چه انتظاری از مشاوره پیش از ازدواج داشته باشید و در طول جلسات مشاوره قرار است چه اتفاقی بیفتد و تا چه حد پاسخی که مشاور یا روانشناس در این باره به شما می دهد صحیح و قطعی است.

برخی می گویند به محض ورود به کلینیک از آنها خواسته شده است آزمون های روانشناسی را بگذرانند و برخی دیگر می گویند مشاور یا روانشناس در جلسه اول با آنها گفتگو کرده و سپس تشویقشان کرده که تستی بدهند و گروهی دیگر هم مدعی اند که مشاور از آنها تستی نگرفته است بلکه در چند دیدار به شکل انفرادی و همراه با زوج شان، با آنها گفتگو کرده و پرسش هایی را مطرح کرده است.

نتیجه مشاوره هم برای جوان ها کاملاً متفاوت بوده است. گاهی متخصص مستقیماً به آنها گفته است که با طرف مقابل ازدواج کنند یا نکنند و گاهی هم جواب واضحی به آنها داده نشده است.

مهم است که بدانید چه زمانی باید برای مشاوره پیش از ازدواج به یک مرکز رجوع کنید، چه انتظاری از مشاوره پیش از ازدواج داشته باشید و در طول جلسات مشاوره قرار است چه اتفاقی بیفتد و تا چه حد پاسخی که مشاور یا روانشناس در این باره به شما می دهد صحیح و قطعی است.
.رمانی مراجعه نکنید که کار از کار گذشته است.

بهترین زمان مشاوره قبل از ازدواج

بهترین زمان برای مراجعه به یک مرکز مشاوره پیش از ازدواج، وقتی است که شما چند بار با طرف مقابل ملاقات کرده اید و او را تا حدی شناخته اید و با ویژگی های مختلفش مثلا شرایط اقتصادی ، خانوادگی و فرهنگی و میزان تحصیلاتش آشنا شده اید اما هنوز هیچ دلبستگی بین او و شما پیش نیامده است و اکنون مایلید بدانید با توجه به شرایطی که دارید، او و شما تا چه حد برای تشکیل یک زندگی مشترک مناسب هستید.

بدترین زمان مشاوره

بدترین زمان برای مراجعه به یک مرکز مشاوره پیش از ازدواج وقتی است که تصمیم تان را گرفته اید و می گویید زمین به آسمان برود یا آسمان به زمین بیاید، می خواهید یا نمی خواهید با طرف ازدواج کنید یا وقتی دلباخته هم شده اید و فقط می خواهید یک « بله » ناقابل هم از مشاور بگیرید که اگر آن بله را نگوید هم برای تان اهمیتی ندارد و آنقدر مشاورهای تان را عوض می کنید تا دست آخر یکی حاضر شود پاسخ مثبت را بگذارد کف دست تان.

.در مرکز مشاوره ازدواج چه اتفاق میفتد؟

در جلسات مشاوره پیش از ازدواج، مشاور با طرح پرسش هایی از شما و همسر آینده تان سعی می کند تصویری کلی از ویژگی ها و موقعیت شما به دست بیاورد و همزمان ذهن شما و طرف مقابل را نسبت به موقعیت، روشن تر می کند. او همان چیزهایی را می پرسد که جزو ملاک های اصلی یک زندگی مشترک موفق است و امکان دارد شما، آنها را ندانید یا با وجود دانستن شان سرسری از کنارشان گذشته باشید.

مشاور یا روانشناس در طول جلسات با سنجش شما و طرف مقابل تان به نتایجی دست پیدا می کند اما معمولاً جز در موارد بسیار استثنایی، به مراجعانش امر نمی کند که با یکدیگر ازدواج کنند یا ازدواج نکنند. آن موارد استثنایی، نبایدهای محدودی است که هر مشاور و روانشناسی با اطمینان ۹۹ درصد می تواند بگوید زندگی مشترک را جهنم می کنند. برای مثال اگر یکی از طرفین اعتیاد شدید دارد یا از یک بیماری روانی خطرناک که سلامت بقیه را هم تهدید می کند رنج می برد.

اما به طور کلی هیچ متخصصی از نظر حرفه ای اجازه اظهار نظر قاطع درباره این که اگر دو نفر با هم ازدواج کنند خوشبخت یا بدبخت می شوند ندارد. بلکه شما را متوجه نکاتی می کند که احتمالا پیش تر نمی دانسته اید و به شکل تجربی نشان می دهد که افرادی دیگر با شرایطی شبیه به شما و همسر آینده تان، بر اساس پژوهش ها چقدر احتمال موفقیت در زندگی مشترک داشته اند و دست آخر به هر دو نفرتان فرصت تأمل و تصمیم گیری نهایی می دهد.

در واقع او شبیه یک آیینه است که آدم ها وقت پرو لباس جلوی آن می ایستند. بدون آینه ، لباس پرو کردن کاری سخت با ضریب خطای بالاست اما گرچه آیینه نمی گوید فلان لباس به شما می آید یا نه، صادقانه نشان تان می دهد لباس، به تن شما گریه می کند یا با آن زیباتر شده اید و با این حال انتخاب نهایی به عهده شماست.

.آزمونهای روانی در مشاوره ازدواج چه اندازه قابل اعتماد است؟

  تعدادی آزمون روانی مشخص و رایج برای سنجش کسانی که قصد دارند با هم ازدواج کنند وجود دارد. این آزمون ها نمی گویند که دو نفر می توانند با هم ازدواج کنند یا نه اما ثابت می کنند که تا چه حد از نظر ویژگی های روانی به هم شبیه هستند یا با هم سازگاری دارند و کدام ویژگی های شخصیتی شان ممکن است در زندگی مشترک چنان با هم در تضاد باشد که مشکلات جدی ایجاد کند.

اینترنت هم پر است از انواع آزمون هایی که طراحان مدعی اند می تواند به عنوان ابزاری برای سنجش شریک زندگی کارآمد باشد اما حقیقت این است که تفاوت زیادی میان آزمون های روانی تخصصی با آزمون های سرگرم کننده اینترنتی وجود دارد و اصولا آزمون های گروه دوم، قابل اعتماد نیست.

بسیاری از مشاوران و روانشناسان هم اعتقادی به آزمون گرفتن ندارند. این گروه ترجیح می دهند در تعامل مستقیم با دو طرف سنجش را انجام دهند. علاوه بر این، گرچه آزمون ها تا حدی میزان شباهت یا تفاوت ویژگی ها و باورهای دو طرف را عیان می کند .

“اما اگر دو نفر مهارت های زندگی مشترک را نیاموخته باشند حتی با وجود شباهت به هم ممکن است زندگی مشترک موفقی را نداشته باشند”

قابل ذکر است که اینجانب معتقدم که بدون آزمونهای روانی و شخصیتی تشخیص دقیق ممکن نیست.در کلینک روانشناسی و مشاوره اینجانب انواع آزمونهای شخصیت که برخی را خودم طراحی کردم وجود دارد و با روایی و اعتبار بالا قادر به تشخیص دقیق خصوصیات شخصیتی میباشد.

کلمات کلیدی در جستجو.روانشناس خانواده،مشاور خانواده در تهران، بهترین مشاور قبل از ازدواج در تهران.مشاور ازدواج در تهران.مشاور قبل از ازدواج در غرب مرکز مشاوره ازدواج در تهران.مشاورازدواج خوب در غرب تهران، مشاور قبل از ازدواج در منطقه 5 پنج تهران،مشاور ازدواج خوب در منطقه دو 2 تهران، مرکز مشاوره قبل از ازدواج در تهران، مرکز مشاوره ازدواج در پونک، مرکز مشاوره ازدواج در آریاشهر، مرکز مشاوره ازدواج در بلوار فردوس، مرکز مشاوره ازدواج در سردار جنگل، مرکز مشاوره ازدواج در سعادت آباد، مرکز مشاوره ازدواج در شهرک غرب.روانشناس خانواده،مشاور خانواده در تهران، بهترین مشاور قبل از ازدواج در تهران.مشاور ازدواج در تهران.مشاور قبل از ازدواج در غرب مرکز مشاوره ازدواج در تهران.مشاورازدواج خوب در غرب تهران، مشاور قبل از ازدواج در منطقه 5 پنج تهران،مشاور ازدواج خوب در منطقه دو 2 تهران، مرکز مشاوره قبل از ازدواج در تهران، مرکز مشاوره ازدواج در پونک، مرکز مشاوره ازدواج در آریاشهر، مرکز مشاوره ازدواج در بلوار فردوس، مرکز مشاوره ازدواج در سردار جنگل، مرکز مشاوره ازدواج در سعادت آباد، مرکز مشاوره ازدواج در شهرک غرب.مشاوره ازدواج در تهران،مشاور خانواده خوب در تهران،بهترین مشاور خانواده در غرب تهران،مشاوره قبل از ازدواج در تهران،مشاور پیش از ازدواج در غرب تهران،مشاور خانواده در آریاشهر،مشاور خانواده در بلوار آیت الله کاشانی.مشاوره ازدواج در تهران،مشاور خانواده خوب در تهران،بهترین مشاور خانواده در غرب تهران،مشاوره قبل از ازدواج در تهران،مشاور پیش از ازدواج در غرب تهران،مشاور خانواده در آریاشهر،مشاور خانواده در بلوار آیت الله کاشانی.

بیشتر بخوانید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *