به کلینیک روانشناسی و مشاوره دکتر دارابی خوش آمدید

اختلال شخصیت مرزی،علت و راههای درمان

اختلال شخصیت مرزی یا بردرلاین(borderline) ،علتها و راههای درمان.

اختلال شخصیت مرزی یکی از شایعترین اختلالات شخصیت در جهان و نیز در ایران است.

در اختلال شخصیت مرزی یا بردرلاین،بیمار احساس پوچی،احساس بی هدف بودن،سر درگمی و احساس یاس و نا امیدی میکند.

بیمار نسبت به جدا شدن بسیار حساس است.اگر جدایی و یا نشانه هایی از جدایی در روابط عاطفی خصوصا با جنس مخالف اتفاق بیفتد،بیمار بسیار پریشان شده و به سیم آخر میزند(خودزنی و اقدام به خودکشی و یا رفتارهای جنون آمیز).

-علائم اصلی اختلال شخصیت بردرلاین یا اختلال شخصیت مرزی

 ویژگیهای بیماران مبتلا به  شخصیت مرزی عبارتند از:

 -داشتن روابط متزلزل و بی ثبات با دیگران

اشخاص مبتلا به  شخصیت مرزی دارای روابطی ناپایدار با خانواده، فامیل و دوستان خود هستند. این اشخاص ممکن است سریعاً علاقه شدیدی به یک فرد پیدا کنند و ناگهان از آن شخص متنفر شوند(مودی بودن بالا).

هرگونه جدایی و فاصله و یا تغییر در برنامه مورد انتظار، می‌تواند یک واکنش شدید و احساس طرد را در بیمار مبتلابه اختلال شخصیت مرزی به وجود بیاورد. هنگامی‌که این افراد به یک‌چیز و یا کسی علاقه داشته باشند و آن چیز و یا آن‌کس از پیش آن‌ها برود، احساس پوچی و انزوا می‌کنند.

  -رفتارهای پرخطر و آسیب زا

 خرج کردن پول به شکل بی‌رویه یکی از رفتارهای افراد مبتلابه اختلال شخصیت بردرلاین یا مرزی است. روابط جنسی نادرست، پرخوری بالا و یا رانندگیهای خطرناک از رفتارهای پرخطر این افراد است. این رفتارها ناشی از تصور ضعیف فرد از خودش است.

 -زیاده‌روی در مصرف مواد مخدر و مشروبات الکلی

این افراد برای فرار از مشکلات و یا آرام شدن، به مواد مخدر و مشروبات الکلی به شکل افراطی روی می‌آورند.

برای کنترل بهتر علائم این اختلال، همه این موارد باید درمان شوند.

 –خشم شدید و نابجا یا نا مناسب

شرایط خارج از کنترل و یا ناچیز می‌توانند افراد مبتلابه اختلال شخصیت مرزی را بسیار خشمگین کند. برای نمونه اگر والدین و یا همکاران برای مدت کوتاهی، به فرد مبتلابه اختلال شخصیت مرزی اعتنا نکنند، این فرد از احساس طرد و انزوا، بسیار خشمگین می‌شود.

 -آسیب زدن به خود

فرد مبتلا به  اختلال شخصیت مرزی می‌تواند دارای علائم خطرناکی باشد و مشکلاتی را در ارتباط با تصویر بدن خود و عزت‌نفس داشته باشند. افراد مبتلابه اختلال شخصیت مرزی به خودشان صدمه می‌زنند، مثل بریدن بدن خود با چاقو. حتی ممکن است فکر خودکشی کنند، در این صورت باید فوراً به روان‌پزشک مراجعه کنند و حتی بستری شوند.

  -احساس پوچی

هنگامی‌که این افراد به یک‌چیز و یا کسی علاقه داشته باشند و آن چیز و یا آن‌کس از پیش آن‌ها برود، احساس پوچی و انزوا می‌کنند و توانایی مقابله کردن با این احساس را ندارند. علائم اختلال شخصیت مرزی می‌تواند شامل احساس بی‌ارزشی، بی‌عشقی و پوچی باشد. یک درمان جدید به نام درمان اکت (act) می‌تواند برای افراد مبتلا مفید باشد و نیز هیپنوتیزم.

  -ترس از تنها ماندن

خشم،پرخاش،عصیانیت و ترس شدید در این افراد از تنها ماندن نشأت می‌گیرد. این افراد حتی اگر تجسم کنند که تنها هستند، دچار ترس و عصبانیت می‌شوند. ترس از تنها بودن، یک مشکل جدی در روابط خانوادگی ایجاد می‌کند.

-علت اختلال شخصیت بردرلاین یا مرزی چیست؟

در خصوص علت اختلال شخصیت مرزی به عوامل ارث  و محیط اشاره میشود.

در علت ارث و ژنتیک باید گفت در اغلب بیماران مرزی عامل ارث مشاهده میشود.در تاریخچه این بیماران معمولا بیماریهایی مثل دوقطبی،اسکیزوفرن،وسواس و خود این بیماری(مرزی) مشاهده میشود.

عامل دوم محیط است.جدایی والدین،درگیری والدین و جو متشنج در داخل خانه،طرد شدن کودک و ناخواسته بودن کودک در شرح حال اغلب این بیماران دیده میشود.

درمان اختلال شخصیت مرزی

در درمان بیماران مرزی از دارودرمانی توسط روانپزشک و روان درمانی توسط روانشناس استفاده میشود.

در روشهای روانشناسی هیپنوتیزم جایگاه خاصی دارد.هیپنوتیزم درمانی با توجه به واپسروی خوب به سنین پایین، موجب درمان راحتتر شفای کودک درون در بیماران مرزی میشود.بیماران بردرلاین در رواندرمانی باید به دوران کودکی خود باز گردند و خاطرات و تجارب ترماتیک آنها مورد تحلیل،درمان و بازسازی قرار گیرد .

روشهای شناخت درمانی و طرحواره درمانی در کنار هیپنوتیزم درمانی برای این بیماران بسیار تاثیر گذار است. (طبق تجارب چندین ساله ام در کار با این بیماران).

  کلمات کلیدی=مرزی،اختلال شخصیت مرزی، درمان اختلال شخصیت مرزی،اختلال شخصیت مرزی،دکتر روانکاو خوب برای درمان اختلال شخصیت مرزی،رواندرمانی اختلال شخصیت مرزی،بهترین دکتر روانشناس برای درمان اختلال شخصیت مرزی.مرزی،اختلال شخصیت مرزی، درمان اختلال شخصیت مرزی،اختلال شخصیت مرزی،دکتر روانکاو خوب برای درمان اختلال شخصیت مرزی،رواندرمانی اختلال شخصیت مرزی،بهترین دکتر روانشناس برای درمان اختلال شخصیت مرزی.مرزی،اختلال شخصیت مرزی، درمان اختلال شخصیت مرزی،اختلال شخصیت مرزی،دکتر روانکاو خوب برای درمان اختلال شخصیت مرزی،رواندرمانی اختلال شخصیت مرزی،بهترین دکتر روانشناس برای درمان اختلال شخصیت مرزی.

بیشتر بخوانید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *