به کلینیک روانشناسی و مشاوره دکتر دارابی خوش آمدید

سواد رابطه و اهمیت آن در ازدواج و مشاوره خانواده

سواد رابــطه و مهارتهای ارتبـــاطی و اهمیت آن در روابط همسرانه

دکتـــــر جعفـــر دارابی(متخصص روانشناسی و مشاور خانواده در تهران)

تهران 44030719

همواره بین زنان و شوهران مشکل رابطه وجود دارد.زنان و مردان که مشکلات ارتباطی زیادی دارند،در واقع سواد رابطه کافی ندارند و مهارتهای ارتباطی را نمیدانند.

ســــواد رابطه چیستـــــ؟

 سواد رابطه یعنی ما اصول ارتباط موثر را بلد باشیم و بتوانیم آنرا اجرا کنیم. بخش عمده سواد رابطه و مهارتهای ارتباطی،قدرت همدلی است.قدرت همدلی یعنی توان درک دیگران و دیدن دنیا از چشم او.سواد رابطه یعنی اینکه در زمان بروز مشکلات چگونه آنرا حل کنیم.سواد رابطه یعنی همسرم نفر اول زندگیم هست و اجازه دخالت به دیگران حتی پدر و مادرم را نمیدهم.

(متاسفانه بسیاری مردم هنوز این اصل را نمیدانند و معتقدند نفر اول زندگیم پدر و مادرم و یا برادر و خواهرم هست،بعد همسرم.البته احترام پدر و مادر و دیگران در جای خود محفوظ،ولی وقتی ازدواج کردید،همسرتان فرد اول زندیتان هست و تمام.در غیر اینصورت مشکلات و دخالتهای زیادی صورت میگیرد و نتیجه اش درگیری زوجین و بعد جدایی و طلاق است).

 معانی دیـــگر سواد رابطه…

 _اینکه بدانیم آدمها با هم فرق دارند و همه آنها مثل من نیستند.

 _سواد رابطه یعنی اینکه نقاط قوت و ضعف خودم چیست.

 -اینکه رابطه را با حرارت خیلی زیاد شروع نکنیم که بعدا سرد شویم.

 _اینکه بدانیم هر رابطه طول عمری دارد و اگر مراقبت نکنیم عمر رابطه زود تمام میشود.

_سواد رابطه یعنی نقاط قوت و ضعف خود را بدانیم.

_سواد رابطه یعنی انتقاد پذیر باشیم و این احتمال را بدهیم که شاید طرف مقابل من درست میگوید.

_سواد رابطه و مهارت ارتباطی یعنی تلاش نکنیم طرف مقابل را تغییر دهیم.یا او را همینجوری که هست بپذیریم و یا اینکه رابطه را کات کنیم.تغییر دادن آدمها در موارد زیاد ناشدنی هست.

-سواد رابطه یعنی مهارتهای گفتگوی موثر را بدانیم.در گفتگوی موثر در مورد موضوع خاص که زوجین روی آن اختلاف دارند،صحبت میشود و دو نفر بدون موضع حق به جانب و بدون استفاده از قیچیهای ارتباط(قضاوت کردن،سرزنش کردن،بی احترامی کردن  ، خشونت،تحقیر و و و) با هم گفتگو میکنند تا مشکلات فیمابین را حل کنند.

 به اعتقاد اینجانب سواد رابطه عمدتا در خودشناسی بیشتر و شناخت نقاط قوت و ضعف خودتان امکانپذیر هست.اینکه انتظارات خودمان را از دیگران به حد اقل کاهش دهیم و نیز خودمان را جای دیگران گذاشته و دنیا را از چشم آنها ببینیم.همدلی کردن با دیگران و دیدن دنیا از چشم آنها مهمترین بخش رابطه و سواد رابطه است.

 خانم باربارا آنجلیس در کتاب آیا تو آن گم شده هستی مینویسد،

“مهمترین خصوصیت همسر خوب این است که آن فرد در تغییر دادن خود و خصوصیات منفی خود چقدر تلاش دارد،چقدر مشاوره رفتن را قبول دارد و چقدر در این زمینه مطالعه میکند” 

دکتر جعفر دارابی

سواد رابطه،زابطه عاطفی،بهترین مشاور خانواده در تهران،بهترین مشاور خانواده غرب تهران،بهترین مشاور قبل از ازدواج در تهران،بهترین دکتر مشاور در تهران،مرکز مشاوره ازدواج غرب تهران،بهترین مرکز مشاوره غرب تهران.سواد رابطه،زابطه عاطفی،بهترین مشاور خانواده در تهران،بهترین مشاور خانواده غرب تهران،بهترین مشاور قبل از ازدواج در تهران،بهترین دکتر مشاور در تهران،مرکز مشاوره ازدواج غرب تهران،بهترین مرکز مشاوره غرب تهران.سواد رابطه،زابطه عاطفی،بهترین مشاور خانواده در تهران،بهترین مشاور خانواده غرب تهران،بهترین مشاور قبل از ازدواج در تهران،بهترین دکتر مشاور در تهران،مرکز مشاوره ازدواج غرب تهران،بهترین مرکز مشاوره غرب تهران.روانشناس خانواده غرب تهران.بهترین پرفسور روانشناسی در تهران.دکتر روانشناس خانواده عالی در تهران.مشاور ازدواج خوب غرب تهران.مرکز مشاوره روانشناسی غرب تهران.

بیشتر بخوانید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *